ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПРОВЕДЕННЯ АУДИТУ НА МАЛОМУ ПІДПРИЄМСТВІ - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2014

ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПРОВЕДЕННЯ АУДИТУ НА МАЛОМУ ПІДПРИЄМСТВІ

01.04.2021 22:11

[Секція 4. Бухгалтерський облік, аналіз і аудит]

Автор: Лихоліт Ольга Володимирівна, магістрант кафедри аудиту, обліку та оподаткування, Центральноукраїнський національний технічний університет, м. Кропивницький

У процесі проведення аудиту на малому підприємстві слід враховувати загальні організаційно-методологічні аспекти аудиту, а також особливості діяльності малих підприємств як суб’єктів господарювання, специфіку ведення ними обліку, формування звітності, можливість вибору альтернативних підходів в оподаткуванні (рис. 1).





У відповідності зі статтею 13 Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» № 2258-VIII від 21.12.2017 р. (редакція від 01.07.2020 р.) [2], при провадженні аудиторської діяльності, у тому числі й на малому підприємстві, застосовують міжнародні стандарти аудиту (МСА).

Початковою стадією проведення аудиту є його планування. На цій стадії аудитор, керуючись нормами МСА 300 «Планування аудиту фінансової звітності», повинен розробити загальну стратегію аудиту, скласти план та програму проведення аудиторської перевірки з урахуванням обсягів та специфіки діяльності підприємства, приділивши значну увагу виокремленню потенційних факторів ризику, а також розподілу часу, ресурсів та дій. 

До потенційних факторів ризику проведення аудиту на малому підприємстві слід віднести: нерегулярність бухгалтерських записів, високу ймовірність виникнення ненавмисних та навмисних помилок у процесі ведення обліку та складання звітності; поєднання однією особою або незначною кількістю осіб функцій ведення обліку та розпорядження активами, що може слугувати підґрунтям для розкрадань; формальне проведення інвентаризацій, відсутність належної системи внутрішнього контролю; високу ймовірність приховування доходу та використання нелегальних податкових схем.  

При ідентифікації та оцінюванні ризиків аудитор керується нормами МСА 300-499 «Оцінка ризиків та дії у відповідь на оцінені ризики». На етапах моделювання рішень в умовах невизначеності та ризику к.е.н., доц. Лисенко А.М. пропонує використовувати формалізовані моделі [1, с. 141].

Важливим етапом аудиту є отримання та оцінка доказів. При їх формуванні у відповідності з МСА 500-599 «Аудиторські докази» детально опрацьовується як внутрішня інформація, так і зовнішні джерела.  Особливу увагу слід звертати на опитування персоналу, здобуття письмових роз’яснень від керівництва, проведення оцінки початкових залишків, здійснення аналітичних процедур, розробку аудиторської вибірки та оцінювання її результатів, перевірку повноти й правильності формування податкової бази та розрахунків за податками (зборами, платежами). Оцінюючи достовірність бухгалтерської звітності малого підприємства, слід покладатися не на систему внутрішнього контролю, а саме на проведення аудиторських процедур по суті.

Обмежений асортимент продукції (товарів, робіт, послуг), можливість застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності дають змогу аудитору швидко розібратися в особливостях діяльності підприємства та обрати коло аудиторських процедур. При цьому можливим є застосування широкого спектру процедур, адже їх обсяг на малому підприємстві зазвичай не потребує значних витрат часу.

На заключному етапі аудиту узагальнюються його результати, формується підсумкова документація з урахуванням норм МСА 700-799 «Аудиторські висновки та звітування».

Отже, у процесі проведення аудиту на малому підприємстві потрібно враховувати особливості концентрації власності та управління, наявність незначної кількості джерел отримання доходу внаслідок низької диверсифікованості діяльності, можливість застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, обмеженість заходів внутрішнього контролю, досить високий рівень аудиторського ризику. Зазначені особливості здійснюють істотний вплив на організацію та методику проведення аудиту.

Список використаних джерел:

1. Лисенко А.М. Формалізація процесу прийняття рішень в аналізі та аудиті в умовах невизначеності та ризику. Облік і контроль в управлінні підприємницькою діяльністю : матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції, 25.10.2019. – Кропивницький : ПП «Ексклюзив-Систем». 2019. С. 140-142.

2. Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність : Закон України № 2258-VIII від 21.12.2017 р. (редакція від 01.07.2020 р.). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2258-19#Text (дата звернення: 14.03.2020).

________________ 

Науковий керівник: Лисенко Алла Миколаївна, кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри аудиту, обліку та оподаткування, Центральноукраїнський національний технічний університет




Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021

Конференції 2020

Конференції 2019

Конференції 2018

Конференції 2017

Конференції 2016

Конференції 2015

Конференції 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота