ПРАВОВЕ СЕРЕДОВИЩЕ МІЖНАРОДНОГО БІЗНЕСУ: СПЕЦИФІКА НАЦІОНАЛЬНИХ ПОДАТКОВИХ СИСТЕМ ТА ЇЇ ВРАХУВАННЯ - Научное сообщество

Вас приветствует Интернет конференция!

Приветствуйем на нашем сайте

Рік заснування видання - 2014

ПРАВОВЕ СЕРЕДОВИЩЕ МІЖНАРОДНОГО БІЗНЕСУ: СПЕЦИФІКА НАЦІОНАЛЬНИХ ПОДАТКОВИХ СИСТЕМ ТА ЇЇ ВРАХУВАННЯ

22.12.2020 22:21

[Секция 10. Мировая экономика и международные экономические отношения]

Автор: Соболєв Володимир Михайлович, доктор економічних наук, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна; Соболєва Марія Володимирівна, кандидат економічних наук, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна


Зазвичай при дослідженні інституційного середовища міжнародного бізнесу виділяють такі його складові, як економічне, політичне, правове, соціальне, культурне, технологічне. При цьому іноді політичне та правове середовище розглядаються як певна єдність у вигляді політико-правового середовища.

У свою чергу, правове середовище, коли воно аналізується окремо від політичного, здебільшого розглядається, як певна гомогенна реальність, представлена сукупністю формальних норм і правил, що характеризують правову систему загалом, без врахування тих її складових, які більш суттєво пов’язані саме із здійсненням підприємницької діяльності (особливо міжнародної).

Ми вважаємо, що такий традиційний підхід не повною мірою відповідає сучасним реаліям, оскільки правове середовище насправді не є гомогенним, а являє собою розгалужену структуру правових норм, які за своєю суттю є лише частково загальними, в той час як інша сукупність норм є суттєво сегментованими за певними сферами людської життєдіяльності. На нашу думку, у сфері міжнародного бізнесу найбільш важливим таким сегментом є національна облікова система, або система національного обліку та оподаткування.

Ми вважаємо, що саме у національній податковій системі у концентрованому вигляді відображується увесь спектр економічних, політичних та соціально-культурних особливостей певної країни, специфіки її національної правової системи та інвестиційної поведінки населення.

Особлива важливість цієї підсистеми правового середовища визначається тим, що саме фінансові результати діяльності фірми є узагальнюючим критерієм успішності або неуспішності підприємницької активності. А ця успішність визначається як власними здобутками і зусиллями персоналу та менеджменту фірми, так і правилами обліку та відображення цієї активності в облікових регістрах. Правила можуть бути складені так, що відображення одного й того самого економічного факту за однією їх версією призведе до виникнення у фірми прибутку, а за іншою версією – до збитків. Ризики відмінностей національних облікових систем створюють потенційну небезпеку накладення на фірму податковими органами значних штрафних санкцій. Наприклад, в окремих країнах суттєво відрізняються такі аспекти ведення бухгалтерського обліку, як порядок обліку та оцінки активів, виробничих запасів, порядок формування резервів майбутніх платежів.

Враховуючи, що податкове законодавство в багатьох країнах не відрізняється стабільністю, менеджмент має здійснювати постійний моніторинг цього законодавства як у країні базування, так і у країнах розташування підприємницької діяльності.

У науковій та особливо у навчальній літературі з проблем міжнародного бізнесу цей аспект аналізу майже не представлений, за винятком одного із найбільш відомих підручників [1].

Між тим, здатність менеджменту міжнародних компаній ухвалювати найбільш ефективні управлінські рішення безпосередньо залежіть від ступеню усвідомлення особливої ролі такого чинника, як розуміння національних особливостей побудови системи обліку та оподаткування у країні базування та країнах здійснення операційної діяльності.

Література:

1. Griffin Ricky W., Pustay Michael W. International Business. A Managerial Perspective. Eighth edition. London: Pearson Education Limited, 2015. P. 92-98.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференции

Конференции 2024

Конференции 2023

Конференции 2022

Конференции 2021

Конференции 2020

Конференции 2019

Конференции 2018

Конференции 2017

Конференции 2016

Конференции 2015

Конференции 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота