СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ ЯК ФАКТОР РОЗВИТКУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА - Scientific conference

Congratulation from Internet Conference!

Hello

Рік заснування видання - 2014

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ ЯК ФАКТОР РОЗВИТКУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА

08.05.2014 00:30

[Section 2. Constitutional law. Constitutional judicial law. International law]

Author: Чумак Катерина Олександрівна, студентка Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого


Зародження та розвиток ідеї громадянського суспільства відбувається протягом тривалого періоду еволюції сучасної цивілізації. Вся історія ідеї громадянського суспільства – це історія перетворення самої колективності, організованої за законами спільного життя в розвиток людини, що вийшла із природнього стану необмеженої свободи, в громадянина цього суспільства. 

Громадянське суспільство – це царина, в якій громадяни вирішують конкретні проблеми, здійснюється представництво їхніх інтересів, ведеться суспільно значуща діяльність, тобто громадянами береться на себе відповідальність за спільне благо. Це сфера самовиявлення вільних громадян і добровільно сформованих асоціацій і організацій, обмежених відповідними законами від безпосереднього втручання та довічної регламентації діяльності цих громадян і організацій з боку державної влади. Громадянське суспільство в сучасній Україні характеризується активним розвитком його інститутів (різноманітних об’єднань громадян, засобів масової інформації) та підвищенням громадської активності населення.

Важливим чинником у формуванні громадянського суспільства є забезпечення права на вільне самовираження(ч.1 ст.34 Конституції України) та права кожного на інформацію(ч.2 ст.34 Конституції України). Провідну роль в такому забезпеченні відіграють ЗМІ. Очевидно, що реалізація прав і свобод неможлива без вільного поширення інформації. Ця думка підтверджується, зокрема, Декларацією свободи висловлювань та інформації, що була прийнята Комітетом міністрів ради Європи у 1982 р. У ній наголошено, що свобода інформації є умовою гармонійного розвитку соціальних і культурних груп, націй і міжнародного співтовариства.

Потрібно мати на увазі, що право на інформацію у сучасному контексті та розумінні інформації виникло з появою та бурхливим розвитком у другій половині XX століття нових наукових дисциплін — кібернетики та інформатики, а його актуальність і сучасність обумовлені розвитком інформаційного суспільства.  Сьогодні вже мало кого можна здивувати таким терміном, як електронна демократія та інформаційне суспільство.  Відкритим є питання, в який момент суспільство можна вважати сформованим як громадянське і коли починається його поступове переродження у інформаційне. Надзвичайно важливу роль у цьому процесі відіграють соціальні мережі.

Неможливо нехтувати факторами впливу соціальних мереж на суспільне життя та формування політики сучасної держави, зважаючи на потенціал їх розвитку, який дає підстави розвивати демократичні цінності. Останнім часом спостерігається активна самоорганізація громадян у соціальних мережах, що стає своєрідним каталізатором процесів суспільних перетворень в Україні.

Соціальні мережі допомагають інформаційному суспільству в Україні структуруватися не лише за допомогою політичних партій та інших громадських організацій, а й на основі (поки що) неформальних об’єднань у всесвітній мережі. Це дає змогу громадянам по-справжньому ефективно брати участь у політичному житті нашої держави. Водночас, технічний потенціал Інтернету дає змогу створити дієві засоби контролю за владою, забезпечуючи при цьому прозорість її діяльності.  

На підставі викладено слід зауважити, що процеси загальної інформатизації в деякій мірі безпосередньо впливають на сучасне розуміння права на управління державними справами. Зважаючи на це, держава, в свою чергу, повинна відреагувати на появу таких якісних змін, як поява інформаційного суспільства та врахувати нові елементи суспільної самоорганізації, що вже наявні в соціальних мережах, та й в Інтернет загалом.

________________________________

Науковий керівник к.ю.н., доцент кафедри конституційного права України Є.В. Ткаченко  



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Сonferences

Conference 2024

Conference 2023

Conference 2022

Conference 2021

Conference 2020

Conference 2019

Conference 2018

Conference 2017

Conference 2016

Conference 2015

Conference 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота